Analiza sadržaja. Analiza sadržaja nekog djela je skup metoda za sadržajno opisivanje cijelog djela ili njegovih dijelova.


Autorizirana baza podataka. Baza podataka koja sadrži pojedinačne autorizirane zapise za usvojenu imensku odrednicu, predmetnu odrednicu ili dodatnu odrednicu.


Autorizirana baza podataka predmetnih odrednica. Baza podataka koja sadrži pojedinačne autorizirane zapise za predmetne odrednice i dodatne predmetne odrednice. Termin se odnosi samo na odrednice obuhvaćene autoriziranom bazom podataka predmetnih odrednica.


Autorizirana imenska baza podataka. Baza podataka koja sadrži pojedinačne autorizirane imenske zapise. Baza se odnosi na autoriziranu imensku bazu podataka  kreiranu i održavanu od strane Nacionalne i sveučilišne knjižnice s doprinosom drugih knjižnica koje, kooperativnom obradom, participiraju u njoj.


Autorizirani zapis. Zapis koji sadrži  usvojen oblik imenske odrednice, predmetne odrednice ili dodatne odrednice uključujući opće vidi uputnice, od alternativnih neusvojenih oblika, ili srodne oblike i izvore koji opravdavaju odabir usvojenog oblika odrednice i alternativne oblike odrednice.


Autorizirani predmetni zapis. Autorizirani zapis za predmetnu odrednicu.


Autorizirani zapis za dodatnu odrednicu. Autorizirani zapis za dodatnu odrednicu. Upisuje se u polje 18X s odgovarajućim potpoljem za vrstu dodatne odrednice. Zapisi za dodatne odrednice kontroliraju višenamjenske dodatne odrednice.


Autorizirani zapis za ime. Autorizirani zapis za imensku odrednicu.Biografija, individualna vidi: Individualna biografija


Biografija, kolektivna vidi: Kolektivna biografija


Dodatna odrednica. Dio složene predmetne odrednice koji se upisuje u potpolja $v, $x, $y ili $z polja 6XX. Koriste se za iskazivanje specifičnih aspekata vodeće odrednice, primjerice, forme, podteme, vremenskog razdoblja ili mjesta u kontekstu djela za koje se odrednica izrađuje. Vidi i vremenska dodatna odrednica, formalna dodatna odrednica, geografska dodatna odrednica i tematska dodatna odrednica.


Dodatna odrednica za mjesto vidi: Geografska dodatna odrednica


Dopunska odrednica. Dopunska odrednica je odrednica koja se, prema uputama, po potrebi ili uvijek, upisuju u bibliografski zapis radi potpunog pokrivanja sadržaja djela kao druga složena predmetna odrednica. Po važnosti, značenju i obliku ne razlikuju se od ostalih odrednica.


Forma vidi: Oblik


Formalna dodatna odrednica. Vrsta dodatne predmetne odrednice koja se upisuje u potpolje $v polja 6XX, a iskazuje što djelo jest, primjerice, --Serijske publikacije, --Enciklopedije itd.

Formalna odrednica. Vrsta predmetne odrednice kojom se iskazuje što djelo jest (suprotno od o čemu je djelo), primjerice, --Misali; --Astronomske karte, itd.


Geografska dodatna odrednica. Vrsta dodatne predmetne odrednice  koja se upisuje u potpolje $z polja 6XX i izražava ime mjesta kao aspekt kojim ograničava predmet djela na određeno mjesto.


Geografski kvalifikator. Geografsko ime zabilježeno u okrugloj zagradi, kao sastavni dio odrednice, sa svrhom razlikovanja istih geografskih imena. Dodaje se za mjesta pod jednom ili više jurisdikcija, za građevine izvan grada, za građevine istog imena u istom gradu, građevine povezane s izložbom i mostove i tunele.


Glavna odrednica vidi: Vodeća odrednica


Imenska odrednica. Odrednica za osobno ime, korporativno ime, ime sastanka, jedinstveni naslov ili ime jurisdikcije.


Individualna biografija. Biografija jedne osobe.


Inverzna odrednica vidi: Odrednica u inverziji


Jedinstveni naslov. Naslov koji identificira djelo. Razlikuje jedno djelo od nekog drugog djela i uvijek se bilježi kao vodeća odrednica.


Kolektivna biografija. Biografija dvije ili više osoba.


Kronološka dodatna odrednica vidi: Vremenska dodatna odrednica


Kvalifikator, geografski vidi: Geografski kvalifikator


Kvalifikator, pridjevski vidi: Pridjevski kvalifikator


Kvalifikator u zagradi vidi:  Kvalifikator u okrugloj zagradi


Kvalifikator u okrugloj zagradi. Riječ ili fraza zabilježena u okrugloj zagradi, kao sastavni dio odrednice, sa svrhom razlikovanja istih termina različitog značenja ili objašnjenja značenja odrednice, primjerice, Bog (islam); Bog (judaizam); Bog (kršćanstvo); Kemija u industriji (časopis); Sonata (klavir), itd.


Napomena o opsegu/opća napomena. Napomena se odnosi na predmetnu odrednicu i ograničava njezinu upotrebu. Podatak o opsegu može dati točnu definiciju višeznačnog pojma ili informaciju o odnosu s drugim odrednicama. Omogućuje katalogizatoru dosljedno korištenje odrednice, a korisnika upućuje na sadržaje koje može pronaći pod odrednicom. Napomena se upisuje u polje 680 autoriziranog predmetnog zapisa. Osim tekstualnog objašnjenja, napomena može sadržavati i ilustrativne primjere predmetnih odrednica ili predmetne odrednice koje su u odnosu s odrednicom iz polja 1XX.


Normativna baza podataka vidi: Autorizirana baza podataka


Normativna baza podataka imena vidi: Autorizirana imenska baza podataka


Normativna baza predmetnih odrednica vidi: Autorizirana baza predmetnih odrednica

Normativni zapis vidi: Autorizirani zapis


Normativni zapis za dodatnu odrednicu vidi: Autorizirani zapis za dodatnu odrednicu


Normativni zapis za ime vidi: Autorizirani zapis za ime


nskps vidi: Predmetni sustav Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu


Oblik. Fizički, bibliografski, umjetnički ili literarni oblik djela.


Odrednica u inverziji. Odrednice u inverziji izrađuju se samo za strane svijeta neke geografske jedinice, primjerice. Hrvatska, sjeverozapadna, Slavonija, istočna. Vidi i Odrednica u prirodnom redoslijedu riječi.


Odrednica u prirodnom redoslijedu riječi. Odrednica oblikovana u prirodnom redoslijedu riječi. Vidi i Odrednica u inverziji.


Odrednica za oblik vidi: Formalna dodatna odrednica


Ogledne odrednice. Ogledne odrednice su tematske ili imenske odrednice  izabrane kao reprezentativne za pojedinu kategoriju odrednica. Uz svaku oglednu odrednicu izrađen je standardizirani skup specifičnih višenamjenskih tematskih i formalnih dodatnih odrednica.


Opća napomena vidi: Napomena o opsegu pojma/opća napomena


Opća tekstualna vidi i uputnica. Uputnica za niže pojmove koja se ne izrađuje za specifične pojedinačne predmetne odrednice, već se izrađuje za kategorije predmetnih odrednica ili dodatnih predmetnih odrednica,  često uz tekstualno objašnjenje sadrži kao primjere jednu ili više odrednica ili dodatnih odrednica. Opća tekstualna vidi i uputnica izrađuje se u polju 360 autoriziranog predmetnog zapisa.


Opća vidi uputnica. Oblik odrednice koji nije validna predmetna odrednica i koji upućuje na ekvivalentan oblik validne odrednice. Koristi se kao uputnica u polju 4XX autoriziranog predmetnog zapisa.


Opća vidi i uputnica. Unakrsna uputnica koja upućuje s jedne validne odrednice na drugu validnu uputnicu. Opća vidi i uputnica je oblik za uputnicu za viši pojam (koji generira uputnicu za uži pojam) ili je vidi i uputnica za srodni pojam.


Podređeno korporativno tijelo. Dio imena korporativnog tijela koje se ne može oblikovati kao samostalno korporativno tijelo, primjerice, Hrvatska. Hrvatski sabor. U skladu s formatom MARC 21 podređeno korporativno tijelo se upisuje u potpolje $b polja X10.


Predmet. Tema o kojoj se u djelu raspravlja. O čemu je djelo.


Predmetna odrednica. Odrednica u polju 6XX bibliografskog zapisa, kao samostani element u potpolju $a bez dodatnih odrednica ili kao složena predmetna odrednica u kojoj su iza potpolja $a dodana potpolja $v, $x, $y i/ili $z, izrađena za sadržaj djela.


Predmetni niz vidi: Složena predmetna odrednica


Predmetni sustav Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Cjelokupna autorizirana predmetna baza podataka koja sadrži autorizirane zapise predmetnih odrednica i dodatnih predmetnih odrednica, kao i strukturirani uputni sustav i sve odgovarajuće napomene.


Pridjevski kvalifikator. Riječ ili fraza koja pojašnjava ili ograničava imenicu u predmetnoj odrednici. Odrednice ove vrste oblikuju se u prirodnom redoslijedu riječi. Odrednica s pridjevskim kvalifikatorom za specifični jezik, nacionalnost ili etničku grupu, primjerice, Grčki novac; Hrvatska drama; Mađarska kuhinja, itd., najčešći je oblik te odrednice.


Prijedlog. Prijedlog za izradu nove predmetne odrednice ili izmjenu postojeće predmetne odrednice upućen Uredništvu predmetnog kataloga odgovornom za cijelu autoriziranu predmetnu bazu podataka. Prijedlog podnosi katalogizator prema propisanoj proceduri.


Prirodni redoslijed riječi u odrednici vidi: Odrednica u prirodnom redoslijedu riječi


Referentni izvor. Konzultirano mjerodavno publicirano djelo ili drugi izvor informacija kako bi se utvrdila odgovarajuća terminologija potrebna za oblikovanje predmetne odrednice i izradu odgovarajuće strukture uputnica.


Složena predmetna odrednica. Termin se koristi za kombinaciju predmetne odrednice s jednom ili više dodatnih odrednica. U skladu s formatu MARC 21 složena predmetna odrednica izrađuje se u polju 6XX s prvim potpoljem $a kojeg mogu slijediti potpolja $v, $x, $y i/ili $z.


Srodni pojam vidi: Uputnica za srodni pojam


Širi pojam vidi: Uputnica za širi pojam


Tematska dodatna odrednica. Vrsta dodatne predmetne odrednice koja se upisuje u potpolje $x polja 6XX, a označava specifičan aspekt ili podtemu vodeće odrednice, a nije vremensko razdoblje, mjesto ili oblik.


Tematska odrednica. Vrsta predmetne odrednice koja iskazuje temu djela (o čemu je djelo).


Uputnica za srodni pojam. Uputnica od jedne predmetne odrednice na drugu predmetnu odrednicu koje nisu u hijerarhijskom odnosu. Uputnica za srodni pojam upisuje se u polje 5XX autoriziranog predmetnog zapisa, a identificira se prvim mjestom u kontrolnom potpolju $w vrijednosti n.


Uputnica za širi pojam. Uputnica od jedne predmetne odrednice na drugu predmetnu odrednicu koja je na višoj razini u hijerarhiji. Uputnica za širi pojam upisuje se u polje 5XX autoriziranog predmetnog zapisa, a identificira se prvim mjestom u kontrolnom potpolju $w vrijednosti g.


Uputnica za uži pojam. Uputnica na predmetnu odrednicu koja je na nižoj hijerarhijskoj razini. Uputnica za uži  pojam ne upisuje se u autorizirani predmetni zapis, već se automatski generira  kao odgovarajući uži pojam iz uputnice za širi pojam.


Uži pojam vidi: Uputnica za uži pojam


Vidi uputnica vidi: Opća vidi uputnica

Višenamjenska dodatna odrednica . Dodatna predmetna odrednica koja se može koristiti uz ustanovljene predmete bez uredničkog odobravanja i bez izrade složene predmetne odrednice u autoriziranoj predmetnoj bazi podataka, za svaki pojedini slučaj.


Vodeća odrednica. Dio složene predmetne odrednice koji se upisuje u potpolje $a polja 6XX, a mogu ga slijediti potpolja $v, $x, $y i/ili $z.


Vremenska dodatna odrednica. Vrsta dodatne predmetne odrednice  koja se upisuje u potpolje $y polja 6XX, a označava vremensko razdoblje, primjerice, --1945.-1990., --20. st., itd.