1. Opće pravilo. Djela u kojima su predmet žene, obrađuju se odgovarajućom imenicom u ženskom rodu. Tematske predmetne odrednice za ženski rod obuhvaćaju odrednice s nacionalnim, etničkim, jezičnim i religijskim pridjevskim kvalifikatorima, odrednice za ženska zanimanja i profesije, kao i odrednice za grupe žena. Primjeri: Alkoholičarke; Supruge diktatora; Supruge diplomata; Kršćanke; Lokalne službenice i zaposlenice; Afroameričke znanstvenice; Psihoanalitičarke.


Uz sve oblike odrednica za ženski rod, kao i za odrednicu Žene, koriste se dodatne odrednice za klase osoba vidi H 1100.


Odrednice za klase osoba i etničke grupe (žene, djeca, radnici, Romi, itd.) ne koriste kao dodatne odrednice, osim uz vojne službe, vidi H 1159, i ratove, vidi 1200.


Odrednice koje počinju s Ženska/Ženski/Žensko, itd. nisu obuhvaćene ovim uputama.


2. Generički pojam. Odrednica za klasu osoba obuhvaća oba spola. Odrednica je oblikovana kao generički pojam, primjerice, Arhitekti; Pravnici; Katolici; Bračni partneri, itd., a ženski oblik odrednice je uži pojam.


3. Muški rod. Ako se sadržaj djela odnosi izričito na muškarce, odrednica se oblikuje pomoću kvalifikatora u okrugloj zagradi, npr. Katolici (muškarci); Alkoholičari (muškarci).

Za odrednice oblikovane pomoću kvalifikatora u okrugloj zagradi vidi H 357. Oblik odrednice oblikovan kvalifikatorom (muškarci) je uži pojam od generičkog pojma.


4. Iznimka: ženski oblik ne postoji u jeziku. Ako u hrvatskom jeziku ne postoji ženski oblik ili je nespretan za oblikovanje, koriste se oblici odrednica, primjerice, Žene ronioci; Hunske žene, itd.