Predmetna obrada


Kontrolirani rječnik sadrži odabrane termine (usvojene odrednice), uputnice, napomene i sintaktička pravila, odnosno pravila o kombiniranju tih termina čime se umanjuju problemi indeksiranja prirodnim jezikom.

Fond riječi koji katalogizator pri predmetnoj obradi koristi, reducira se na usvojene odrednice, što znači: (a) razrješavanje sinonima, kvazisinonima i homonima, (b) odabiranje i prenošenje određenih termina u sažeti iskaz predmetne odrednice prikladne za kontrolirani rječnik i (c) uspostavljanje sadržajnih veza među terminima uz pomoć uputnica i napomena.


Načela predmetne obrade


  • Usmjerenost korisnicima. Predmetni katalog treba nastojati odgovoriti na pretpostavljene zahtjeve korisnika, oblikujući predmetne odrednice u skladu s njihovim očekivanjima. Potrebno je poštovati terminologiju struka, i ako je potrebno, pojasniti opseg pojmova. Također, potrebno je izgraditi kontrolirani rječnik čija će struktura omogućiti navigaciju među terminima.
  • Odrednice i knjižnična građa. Svaka odrednica vidljiva u predmetnom katalogu mora imati pokriće u knjižničnoj građi.
  • Jedinstvena odrednica. Predmetni katalog mora, pod jedinstvenom odrednicom, okupiti sve sadržaje (djela) koje se uglavnom ili isključivo bave određenim predmetom/temom, što znači da treba izabrati termin, razriješiti sinonime i kvazisinonime itd.
  • Specifičan i direktan pristup predmetu. Općenito, bolje je da odrednica precizno označava predmet, nego da ga pokriva u širem smislu, a homonime treba razriješiti kvalifikatorima u zagradi, npr. Društvene mreže i Društvene mreže (online).

     Preferira se direktan pristup predmetu, npr. Hrvatski povijesni roman,  ne : Hrvatska proza--Povijesni roman.  

     Veza među odrednicama u predmetnom nizu (složenoj odrednici) ne smije biti hijerarhijska.

     Hijerarhija i asocijativne veze među pojmovima izgrađuju se u autoriziranom zapisu predmetne odrednice

  • Konzistentnost kataloga. Predvidljivost je bitan faktor uspješnosti pretraživanja, što pretpostavlja ponavljajuće obrasce u oblikovanju odrednica, kad god je to moguće.

     Ponavljajući obrasci znače oblikovanje odrednice na isti ili sličan način, za predmete koji pripadaju određenoj kategoriji ili struci, npr. odrednice za književnost i umjetnost uvijek se oblikuju s nacionalnom atribucijom u pridjevskom obliku, npr. Hrvatska književnost; Američka književnost, odrednice za religijske pojmove s dodatnom odrednicom za religiju, npr. Spasenje--Katolička crkva; Spasenje--Islam, odrednice za djela o obrazovanju, školovanju i sl. vezano za određene klase osoba ili etničke grupe: npr. Gradišćanski Hrvati--Obrazovanje;  Siromašne osobe--Obrazovanje; Žene--Obrazovanje itd.

  • Stabilnost kataloga predmetnog sustava. Izmjene su najčešće nužne, ali je važno procijeniti prednosti i nedostatke promjena u odnosu na stabilnost predmetnog sustava.


Pravilnici provode spomenuta načela, s ciljem da:

  • olakšaju i pojednostave obradu, a time i snalaženje u katalogu
  • održavaju kvalitetu i prihvatljivu razinu sadržajne obrade
  • održavaju konzistentnost i stabilnost kataloga
  • olakšavaju edukaciju katalogizatora u predmetnoj obradi
  • ublažavaju jezične barijere
  • reduciraju cijenu zapisa minimalizacijom dupliranja poslova


I.  PREDMETNE ODREDNICE


Odrednice


Predmetne odrednice mogu biti tematske, geografske, vremenske i formalne, a po položaju u sintaksi mogu biti vodeće i dodatne odrednice.

Geografske i vremenske odrednice oblikuju se prema internim uputama.


Odrednice mogu biti jednostavne, npr. Djeca s teškoćama u razvoju i složene, npr.  Djeca s teškoćama u razvoju--Hrvatska

Odrednice se oblikuju u prirodnom redoslijedu riječi, npr. Gradski porezi, Nuklearna fizika.

Odrednica može uključivati veznike i prijedloge. Odrednice oblikovane veznikom mogu izražavati recipročni odnos, primjerice, Civilizacija i tehnologija ili odnos dva bliska pojma o kojima se najčešće raspravlja kao cjelini, primjerice, Majke i djeca.

Odrednice s prijedlogom iskazuju različite odnose (mjesne, vremenske, uzročne, načinske itd.), a izrađuju se u prirodnom redoslijedu riječi, primjerice, Strah u djece.


Detaljnije o uputnicama, napomenama o opsegu pojma i drugim elementima autoriziranog predmetnog zapisa navodi se u posebnim poglavljima.

Detaljnije o dodatnim odrednicama navodi se u posebnim poglavljima.