1. Izrada općih uputnica za odnose ekvivalencije. Pri izradi nove odrednice potrebno je utvrditi njen usvojeni oblik, a za sve istoznačne termine ili fraze izrađuju se neusvojeni oblici. Uputnice koje upućuju s neusvojenih na usvojene nazive služe kao terminološka kontrola i izražavaju odnose ekvivalencije, a označavaju se s neusvojeni oblik ili vidi. Primjer:  


Analiza konstrukcija (inženjerstvo)


Neusvojeni oblik        Analiza građevinskih konstrukcija

Neusvojeni oblik        Strukturna analiza konstrukcija

Neusvojeni oblik        Građevinske konstrukcije--Analiza

Neusvojeni oblik        Konstrukcije, analiza

Neusvojeni oblik        Mehanika konstrukcija

Neusvojeni oblik        Konstrukcijska analiza (inženjerstvo)

Neusvojeni oblik          Konstrukcijska mehanika

Neusvojeni oblik        Arhitektonske tehnike

Neusvojeni oblik        Teorija konstrukcija


Opće uputnice se izrađuju najčešće za: sinonime, kvazisinonime, sintaktičke varijante odrednica, ortografske varijante termina, inverzije, kratice i akronime, neke tematske dodatne odrednice, dijalektalne ili žanrovske termine, karakteristične riječi, neusvojene oblike odnosa dvaju pojmova na dio koji je sastavni dio cjeline; od: hrvatskog na strani oblik naziva, stranog uvriježenog naziva na hrvatski oblik, znanstvenih na uobičajene nazive, složene odrednice na jednostavnu odrednicu kada pojam može biti i dodatna odrednica, jednostavnog pojma na složenu odrednicu, od starih promijenjenih oblika na nove.


a. Sinonimi. Termin koji se odnosi na dva ili više leksema istog ili sličnog značenja. Dva ili više leksema u sinonimskom su odnosu ako imaju isto denotativno i konotativno značenje, tj. ako su zamjenjivi u svim kontekstima u kojima se pojavljuju. Primjeri:


Muzika

       vidi        Glazba


Biblioteke

       vidi        Knjižnice


Gojaznost

       vidi        Pretilost


Bilješka: Kod izvedenica usvojenog oblika termina koji označavaju uži pojam i sintagmatskih oblika koji sadrže usvojeni termin nije potrebno ponavljati neusvojene termine i njihove varijante. Primjeri:

       

Glazbena notacija

ne Muzička notacija


Glazbenici

ne Muzičari

       

Dječje knjižnice

ne Dječje biblioteke


Pretilost u djece

ne Gojaznost u djece

       


b. Kvazisinonimi. Termin koji ima različit oblik ali slično značenje kao i neki drugi termin, a koji se za potrebe predmetnog kataloga može smatrati sinonimom (istoznačnicom) tog termina. Primjeri:


150## $a Anksioznost

450## $a Anksiozni poremećaji

       

150## $a Kulturna baština

450## $a Kulturno dobro


150## $a Korupcija

450## $a Mito



Bilješka: Ako se kvazisinonimi ne smatraju sinonimima, i za svaki termin se izrađuje zasebna odrednica, za potrebe korištenja i pretraživanja predmetnog kataloga te odrednice se uzajamno povezuju semantičkom vezom i dodaje im se napomena o opsegu, vidi H 370 točka 2. i H 400.


2. Izrada uputnica za karakteristične termine. Za novu odrednicu izrađuju se svi neusvojeni oblici, prema pronađenim terminima u izvorima i prema pretpostavljenom očekivanju korisnika. Standardne opće uputnice su oblici u inverziji ili sintaktičke varijante odrednica. Primjeri:


150## $a Vozila na prirodni plin

450## $a Prirodni plin--Motorna vozila [sintaktička varijanta odrednice]


150## $a Matematička analiza

450## $a Analiza, matematička [inverzni oblik odrednice]


150## $a Energetski izvori [karakteristična početna riječ]

450## $a Izvori energije

                       


Izuzetak: Neusvojeni oblik odrednice u inverziji ne izrađuje se ako je izrađen širi pojam koji počinje istom riječi, osim navedenog u točki 9. Primjeri:

Ukrasne ptice                                [opća uputnica Ptice, ukrasne se ne izrađuje jer

širi pojam Ptice        imaju isti pristupni termin širi pojam Ptice.]


Morske biljke        [opća uputnica Biljke, morske se ne izrađuje

širi pojam Vodene biljke                jer Vodene biljke imaju isti širi pojam Biljke.]


3. Izrada uputnica za ortografske varijante termina. Ako se pri izradi odrednice pojave alternativni oblici pisanja, uključujući oblike u jednini i množini i složene odrednice, izrađuju se vidi uputnice. Primjeri:


150## $a Bajke

450## $a Bajka        [uputnica s jednine na množinu]                        


150## $a Kompjutorski kriminalitet--Istraga

450## $a Internetska forenzika        [uputnica na složenu odrednicu]

                       

150## $a Joga

450## $a Yoga        [uputnica s alternativnog načina pisanja]

                       

Uputnice vidi ne izrađuju se ako se ponavlja alternativni oblik pisanja ili varijante koje su već obuhvaćene vidi uputnicom u osnovnoj odrednici. Primjer:

150## $a Bajke u književnosti

               nije potrebno        450## $a Bajka u književnosti

                               


4. Promijenjene ili ukinute odrednice kao vidi uputnice. Ako je odrednica promijenjena u novi oblik ili ako je frazna odrednica ukinuta ili prerađena u odrednicu vrste [tema]--[višenamjenska dodatna odrednica] ili [tema]--[višenamjenska dodatna odrednica kontrolirana oglednom odrednicom], izrađuje se vidi uputnica s ranijeg ili ukinutog oblika odrednice na novi oblik odrednice, vidi H 193, točka 4.


5. Vidi uputnica na širi pojam. Ponekad se izrađuje vidi uputnica s drugih širih termina ili fraza koji nisu potpuni sinonimni, kako bi se informiralo korisnika kataloga da je pojedini pojam uveden pod drugom, obično širom, odrednicom. Primjer:

       150## $a Slatkovodni fitoplankton

450## $a Riječni fitoplankton        


Ova vrsta uputnica izrađuje se kad se smatra da je izrada nove specifične odrednice za pojedine pojmove nepotrebna, a odrednica šireg pojma je dovoljno informativna.


6. Kratice, akronimi. Kad je pojam poznat i u svom potpunom obliku i kao akronim ili kratica, izrađuje se vidi uputnica sa skraćenih oblika, ako je potpuni oblik odabran za oblik odrednice. Prema potrebi, akronimu ili kratici dodaje se objasnidbeni kvalifikator u oblim zagradama. Primjer:


       150## $a Strateška procjena utjecaja na okoliš


450## $a SPUO



Ako je pojam poznatiji kao akronim ili kratica, odabire se taj oblik kao odrednica, a od potpunog oblika odrednice izrađuje se vidi uputnica. Primjer:


150## $a AIDS (bolest)

450## $a Acquired immunological deficiency syndrome

450## $a Sindrom stečene imunodeficijencije

450## $a Sindrom stečenog nedostatka imuniteta

       


7. Strani ili znanstveni termini. Općenito, ne treba dodavati opće uputnice tematskim odrednicama za njihove ekvivalente na stranim jezicima. Takve opće uputnice izrađuju se ako su strani (znanstveni) termini općepoznati u izvorima na hrvatskom jeziku. Primjer:


150## $a Šećerna bolest

450## $a Diabetes mellitus

Bilješka: Ovaj propis ne primjenjuje se na odrednice za imenovane entitete, primjerice korporativna tijela i sastanke.


8. Odrednice izražene nacionalnom, etničkom ili jezičnom pripadnošću. Za sve odrednice ove vrste, izrađuje se obavezna opća uputnica od oblika u inverziji. Primjeri:


150## $a Francuska umjetnost

450## $a Umjetnost, francuska


150## $a Afroamerička umjetnost

450## $a Umjetnost, afroamerička

550## $w g $a Umjetnost $z Sjedinjene Američke Države

       


Bilješka: Opća uputnica se izrađuje čak i kad je izrađen širi pojam koji počinje istom riječi.


9. Odrednice tipa […] i […]. Za odrednice izrađene u obliku [Tema A] i [Tema B] izrađuju se opće uputnice od obrnutog redoslijeda, vidi H 310 točka 2. Primjer:


150## $a Dekoracije i ornamenti

450## $a Ornamenti i dekoracije

Bilješka: Inverzija kao neusvojeni oblik ne ponavlja se kod usvojene kombinacije termina kojoj je kontekst dodatno izražen odrednicom tipa [...] u [...]. Primjer:


150## $a Majke i kćeri

450## $a Kćeri i majke


150## $a Majke i kćeri u književnosti


[ne        450## $a Kćeri i majke u književnosti]


10. Tematske odrednice s dodatnim tematskim odrednicama.  Ako je neka složena odrednica oblikovana tako da joj je dodatna odrednica neka tematska odrednica ili višenamjenska tematska dodatna odrednica koja može biti i vodeća odrednica, obavezno se izrađuje opća uputnica za obrnuti redoslijed. Primjeri:


150## $a Oglašavanje--Kozmetika


450## $a Kozmetika--Oglašavanje

       [obje odrednice mogu biti vodeće odrednice]


150## $a Javne službe--Menadžment



450## $a Menadžment--Javne službe

[odrednica Menadžment je vodeća i višenamjenska tematska odrednica]



11. Višenamjenske dodatne odrednice. Neke dodatne odrednice koje su oblikovane kao višenamjenske ponekad se izrađuju za pojedine kategorije odrednica. U takvim situacijama ne izrađuju se opće uputnice. Primjerice, odrednica Štetnici--Kontrola nema opću uputnicu Kontrola štetnika jer je dodatna odrednica --Kontrola višenamjenska dodatna odrednica uz životinje i biljke.