Ove upute sadrže opće uvjete za izradu predmetne odrednice:


 1. Pristup sustavu

 2. Pristup predlošcima za izradu nove odrednice

 3. Opće informacije o upisivanju podataka u predloške

 4. Dopuštena ili nedopuštena geografska podjela

 5. Polje 080 (UDK oznaka)

 6. Odrednica

 7. Uputni sustav i uputnice

 8. Citiranje izvora

 9. Napomena o opsegu ili opća napomena

10. Informacija o geografskoj dodatnoj odrednici

11. Opće tekstualne vidi i uputnice

12. Održavanje bibliografske baze podataka

13. Ogledne odrednice

14. Pohrana i pregledavanje novog zapisa

15. Materijali potrebni za provjeru nove odrednice

16. Izmjena nove odrednice nakon pohrane zapisa

17. Podnošenje prijedloga za pregled nove predmetne odrednice

18. Provjera podataka u novom zapisu


Dodaci:


DODATAK i - Redoslijed polja u autoriziranom predmetnom zapisu


dODATAK ii  - vrijednosti u polju 008


UVOD: Autorizirane odrednice koje pripadaju jednoj od ovih kategorija mogu se koristiti kao predmetne odrednice: (1) imenske odrednice izrađene u skladu s pravilima deskriptivne katalogizacije, (2) predmetne odrednice i dodatne odrednice oblikovane tako da mogu biti uključene u autoriziranu NSK bazu podataka, (3) složene predmetne odrednice oblikovane s dodatnim višenamjenskim odrednicama uz već ranije oblikovane imenske ili predmetne odrednice i (4) predmetne odrednice oblikovane višenamjenskom frazom uz imensku ili predmetnu odrednicu. Ove odrednice su dio autorizirane imenske ili predmetne baze podataka.


Sve druge potrebne odrednice izrađuju se u autoriziranoj bazi podataka NSK10, a izrađuju ih samo katalogizatori NSK.


Mjesečno se izrađuju popisi novih odrednica kao dio dokumentacije u svrhu kontrole (interni popisi NSK). Navedene popise pregledava i odobrava Uredništvo predmetnog kataloga, koje prema potrebi može mijenjati zapise.


Bilješka: Upute navode korištenje polja i kodova za potpolja u većini uobičajenih slučajeva koji se susreću pri izradi autoriziranih predmetnih zapisa. U složenijim slučajevima treba konzultirati format MARC 21 za izradu autoriziranih zapisa https://www.loc.gov/marc/authority/ecadhome.html.


1. Pristup sustavu.


Katalogizatori NSK


Pristup produkcijskoj bazi podataka knjižničnog sustava Aleph u modulu Katalogizacija dodjeljuje se prema dogovorenim kriterijima pristupa NSK bazama podataka i bazama podataka knjižnica u sustavu kooperativne obrade (autorizirani imenski i predmetni zapisi NSK10, bibliografski zapisi NSK01 i bibliografski zapisi drugih knjižnica. Prava mogu biti: (1) pregledavanje baza podataka, (2) pregledavanje, izrada i dopuna bibliografskih ili autoriziranih zapisa i (3) pregledavanje, izrada, dopuna i brisanje bibliografskih ili autoriziranih zapisa. Katalogizatori imaju sva prava u testnoj bazi.


Produkcijskoj i testnoj bazi katalogizatori pristupaju korisničkim imenom i lozinkom.


Katalogizatori u sustavu kooperativne obrade


Pristup produkcijskoj bazi podataka knjižničnog sustava Aleph u modulu Katalogizacija dodjeljuje se prema dogovorenim kriterijima pristupa NSK bazama podataka i bazama podataka knjižnica u sustavu kooperativne obrade (autorizirani imenski i predmetni zapisi NSK10, bibliografski zapisi NSK01 i bibliografski zapisi drugih knjižnica. Prava su: (1) pregledavanje baza podataka NSK01 i drugih knjižnica, i (2) preuzimanje autoriziranih imenskih i predmetnih odrednica iz NSK10 i preuzimanje bibliografskih zapisa. Katalogizatori imaju sva prava u testnoj bazi.


Produkcijskoj i testnoj bazi katalogizatori pristupaju korisničkim imenom i lozinkom.


2. Pristup predlošcima za izradu nove odrednice. Ako su katalogizatoru NSK dodijeljena prava rada u produkcijskoj bazi (vidi točku 1.) tada ima i pristup predlošcima za izradu nove predmetne odrednice. Pristup predlošcima koji su pripremljeni za izradu različitih kategorija odrednica moguć je samo iz autorizirane baze podataka NSK10. Iz gornje trake izbornika (Open Template) pristupa se predlošcima iz kojih se bira onaj za koji se izrađuje nova odrednica.


Bilješka: Predmetne odrednice i uputnice označene su u skladu s formatom MARC 21 za autorizirane zapise. Složene odrednice u poljima 1XX, 4XX ili 5XX izrađuju se u predlošku za kategoriju odrednice kojoj pripada prva odrednica u predmetnom nizu, a zabilježena je u potpolju $a. Primjerice, odrednica Isus Krist pripada kategoriji osobnih imena i upisuje se u predložak za osobna imena u polje 100 $a. Ako se izrađuje odrednica Isus Krist s nekom dodatnom odrednicom, također će biti izrađena u polju 100 $a s odgovarajućim potpoljem za vrstu dodatne odrednice, na primjer 100 0# $a Isus Krist $x Čuda i ukazanja; isti postupak odabira predloška za složene odrednice slijedi se za sve kategorije odrednica, primjer za jedinstveni naslov 130 #0 $a Hasanaginica $x Adaptacije i primjer za korporativno tijelo 110 2# $a Filozofski fakultet (Zagreb) $x Nemiri (1968.)

Predlošci:


a. Tematska odrednica. Predložak se koristi za izradu tematskih predmetnih odrednica uključujući događaje, vremenske odrednice iskazane riječima, legendarne likove, božanstva, književne likove, itd.


b. Geografska odrednica. Predložak se koristi za izradu geografskih pojmova i imenovanih entiteta i za oblikovanje vremenskog razdoblja, događaja i dijelova mjesta, ako se upisuju uz imena mjesta.


c. Odrednica za obiteljsko ime. Predložak se koristi za izradu odrednice tipa, npr. Polić, obitelj ili Polić, obitelj--Boravišta. Iako se obiteljsko ime upisuje u isto polje 100 kao i osobno ime, koristi se zaseban predložak podešen za kreiranje zapisa za obiteljsko ime s drugim indikatorom 3 u polju 100.


d. Odrednica za korporativno tijelo. Predložak se koristi za izradu zapisa za korporativna tijela s dodatnom odrednicom i za oblikovanje predmetnih odrednica za imenovane entitete koji su slični korporativnom tijelu, a bilježe se u polje 110, npr. Isusovci--Duhovni život.


e. Odrednica za sastanak. Predložak se koristi za izradu zapisa za korporativne sastanke ili događaje s dodatnom odrednicom, a bilježe se u polje 111, npr. Dubrovačke ljetne igre--Povijest.


f. Odrednica za osobno ime. Predložak se koristi za izradu zapisa za osobna imena s dodatnom odrednicom, npr. Isus Krist--Raspeće.


g. Odrednica za jedinstveni naslov. Predložak se koristi za izradu zapisa za jedinstvene naslove s dodatnom odrednicom, npr. Biblia--Hermeneutika.


h. Odrednica za žanr/oblik. Predložak se koristi za izradu zapisa za žanr/oblik.


3. Opće informacije o upisivanju podataka u predloške.


a. Zadani vs. promjenjivi podaci. U predlošcima postoje polja koja sadrže podatke koje katalogizator ne može mijenjati i polja koja popunjava ili uređuje katalogizator. U mnogima od tih polja neki su podaci zadani. Primjerice, u polju 1XX sistemski se generira potpolje $a. Podaci koji se sistemski generiraju najčešće se mogu uređivati ili brisati ako je potrebno.


b. Dodavanje potpolja u polja koja se mogu uređivati. Pri dodavanju novog potpolja sustav generira graničnik (delimitator) i potpolje kao znak dolara i oznake potpolja ($a). Katalogizator mijenja oznaku dodanog potpolja u vrijednost koja je potrebna. Primjer:


150 $a Automobili [postojeće potpolje]

150 $a Automobili $a [novo potpolje]

150 $a Automobili $x [potpolje promijenjene vrijednosti iz a u x]

150 $a Automobili $x Dizajn [sadržaj potpolja $x]


c. Dodavanje novih polja u predloške. Ako u predlošku nedostaje neko često korišteno polje, na prijedlog ključnog knjižničara, može ga se trajno dodati, a dodaje ga sistemski knjižničar. Ako u predlošku nedostaje neko rijetko korišteno polje, katalogizator ga dodaje u toku izrade zapisa.


d. Polja koja katalogizator ostavlja prazna. Sva polja koja u predlošku nisu sadržajno popunjena, pri pohranjivanju zapisa automatski se brišu. Katalogizator ne treba brisati nepopunjena polja.


Bilješka: Iz autoriziranog zapisa polje se može ukloniti odabirom Ctrl+F5, a potpolje s Ctrl+F7.


4. Dopuštena ili nedopuštena geografska podjela. Za označivanje mjesta geografske dodatne odrednice u složenoj predmetnoj odrednici, u polje 667 zapisa predmetnih odrednica i dodatnih predmetnih odrednica, upisuje se: (1) Dopuštena geografska podjela, (2) Nije dopuštena geografska podjela.


5. Polje 080 (UDK oznaka). U polje se unosi jednostavna ili složena UDK oznaka. Svaka glavna UDK oznaka unosi se u zasebno polje 080. Za jednostavnu oznaku koriste se potpolja: (1) $a glavna oznaka i (2) $2 UDK izdanje. Za složene oznake sastavljene od glavne i opće pomoćne oznake koristi se: (1) $a glavna i opća pomoćna oznaka i (2) $2 UDK izdanje. Za označivanje izdanja koristi se prvi indikator nula (0) koji označava standardno izdanje UDK Tablica, a drugi indikator je praznina. Za klasificiranje predmetnih odrednica koristi se samo standardno izdanje. Opće i specijalne pomoćne oznake se ne upisuju u novo polje 080. Primjeri:


080 0# $a 594.1:591.542(497.5)

           $2 2011

ili

080 0# $a 616.896-008.45-053.2

              $2 2011


Ako je potrebno dodatno polje 080 ili ako predložak nema polje 080, polje 080 se dodaje prema postupku iz točke 3. c. prethodno u tekstu.


6. Odrednica. Tekst odrednice upisuje se u polje 1XX.

Ako se oblikuje složena predmetna odrednica, vodećoj odrednici se dodaju odgovarajuća potpolja $x; $y; $z, $v, $t, prema postupku iz točke 3. b.

Nove dodatne odrednice prema popisu višenamjenskih odrednica  izrađuje Uredništvo.



7. Uputni sustav i uputnice.


a. Opće pravilo. U zapis nove odrednice upisuju se sve potrebne uputnice (opća uputnica(e), uputnica(e) za širi pojam ili uputnica(e) za srodni pojam) u polja 4XX i 5XX.


Kolizije: Pretraživanjem baze podataka utvrđuje se da niti jedna uputnica koju se namjerava uvrstiti u polje 4XX nije u koliziji s već postojećom usvojenom odrednicom u poju 1XX ili s uputnicom u polju 4XX neke druge autorizirane odrednice. Također se provjerava je li uputnica koju se namjerava uvrstiti kao unakrsnu uputnicu u polje 5XX autorizirana.


Ogledne uputnice. Mnoge nove odrednice pripadaju specijalnim kategorijama koje imaju propisane skupove uputnica, kao što su imena pojedinih građevina i spomenika ili geografski pojmovi. Specifične dodatne odrednice također imaju karakteristične ogledne uputnice. Za utvrđivanje tih oglednih uputnica potrebno je konzultirati pojedine upute u Pravilniku i priručniku ili istražiti postojeće autorizirane predmetne zapise drugih odrednica iste kategorije.


b. Opće uputnice (polja 4XX). Za izradu općih uputnica vidi H 373. Za dodavanje dodatnih praznih polja 4XX u predložak, vidi točku 3. c. prethodno u tekstu. Primjer:  


150  ## $a Djeca s intelektualnim teškoćama

450  ## $a Mentalno retardirana djeca

450  ## $a Osobe s intelektualnim teškoćama $x Djeca


Bilješka: Novi autorizirani predmetni zapisi ponekad se izrađuju zato što je predmetna odrednica ukinuta ili ukinuta i zamijenjena s dvije ili više novih odrednica. U tim slučajevima, svakom novom autoriziranom zapisu dodaje se polje 4XX koje sadrži raniji oblik odrednice.


c. Uputnice za širi i srodni pojam (polja 5XX). Za izradu uputnica za širi pojam i srodni pojam vidi H 370. Uputnici za širi pojam u polju 5XX dodaje se kontrolno potpolje $w vrijednosti g. Ovo kontrolno potpolje identificira uputnicu kao širi pojam. Uputnica za srodni pojam u polju 5XX nema kontrolno potpolje $w. Izostavljanjem kontrolnog potpolja identificira se uputnicu kao srodni pojam. Ako je potrebno dodati polje 5XX, vidi točku 3. c. prethodno u tekstu. Primjeri:


150 ## $a Kratka priča

550 ## $w g $a Proza [širi pojam]

550 ## $a Novela [srodni pojam]

550 ## $a Pripovijetka [srodni pojam]


150 ## $a Rane i ozljede

550 ## $w g $a Hitna stanja u kirurgiji [širi pojam]

550 ## $a Traumatologija [srodni pojam]


Bilješka: Ako se povezuju dvije odrednice kao srodni pojmovi, svaki autorizirani zapis mora imati polje 5XX koje sadrži pojam iz odrednice drugog zapisa.


Za svaku predmetnu odrednicu koja je korištena kao unakrsna uputnica u polju 5XX izrađuje se autorizirani predmetni zapis ako postoji potvrda u knjižničnom katalogu.


d. Uži pojmovi. Nova odrednica, ako je uži pojam, u zapisu sadrži uputnicu za širi pojam u polju 5XX s kontrolnim potpoljem $w vrijednosti g. Iako je prema formatu MARC 21 moguće u zapis za širi pojam dodijeliti uputnice 5XX s kontrolnim potpoljem $w vrijednosti h za identificiranje užih pojmova, u NSK se ne izrađuje ova vrsta uputnica niti se uključuje uže pojmove u zapise za šire pojmove.


Bilješka: U zapisima autoriziranih predmetnih odrednica NSK postoji određen broj zapisa koji sadrže polja 5XX s kontrolnim potpoljem $w vrijednosti h. U toku redovitog rada te se uputnice brišu, uz provjeru svih zapisa s kojima su te uputnice vezane.


8. Citiranje izvora. Za citiranje izvora koji sadrže podatke o odrednici koristi se polje 670, a za izvore koji ne sadrže podatke o odrednici koristi se polje 675. Vidi uputu H 202 za postupke istraživanja u svrhu izrade odrednice.


a. Djelo koje se neposredno katalogizira.  Djelo koje se katalogizira i za koje se izrađuje odrednica navodi se kao prvo polje 670. Izvor podataka sadrži stvarni naslov, autora djela, mjesto i datum izdavanja. Stvarne naslove se skraćuje ako su predugački, ali se uključuju ključne riječi koje potvrđuju oblik odrednice ili opravdavaju opću uputnicu, čak i kad se javljaju u podnaslovu.


Bilješka: Ako se citira Web stranica, datum citiranja upisuje se u $a. Primjer:


670## $a […] [citirano: DD.MM.GG.]


U potpolje $b dodaje se podatak iz djela koji može biti koristan pri evaluaciji nove odrednice. Primjeri:


670 ## $a Klub žena / Božena Carić. Dugo Selo, 2017.

          $b Umirovljenice


b. Drugi izvori koji sadrže podatke o odrednici. Dodatna polja 670 koriste se za druge izvore koji sadrže podatke o odrednici ili uputnici. Primjer:


670 ## $a Hrvatska enciklopedija [citirano: 12.1.2017.] $b Genotip

670 ## $a LCSH $b Genotype $u https://lccn.loc.gov/no2013001346



U poljima 670 ne citiraju se ogledne odrednice niti Pravilnik i priručnik za izradu i korištenje predmetnih odrednica. U tu svrhu koristi se polje 952 kao što je opisano u točki 13 dalje u tekstu.


c. Izvori koji ne sadrže podatke o odrednici. Za citiranje izvora koji ne sadrže podatke o odrednici koristi se samo jedno polje 675, u koje se ne upisuju termini ili njegove varijante. Ovi izvori se citiraju na isti način kao i izvori koji sadrže podatak o odrednici. Svaki izvor se citira u zasebno potpolje $a. Nakon citiranja svakoga izvora prije početka novog potpolja $a navodi se točka zarez razmak (;). Drugo kodiranje potpolja se ne koristi. Primjer:


150 ## $a Barbarska umjetnost

675 ## $a Hrvatska enciklopedija (17.9.2017.); $a Proleksis enciklopedija online (17.9.2017.)


Bilješka: Pri navođenje datuma pristupa online izvoru izostavlja se riječ citirano.


9. Napomena o opsegu ili opća napomena. Za korištenje ove napomene, vidi H 400. Napomena se upisuje u polje 680. Za dodavanje praznog polja 680 u predložak, vidi točku 3. c. prethodno u tekstu. Tekst objašnjenja upisuje se u potpolje $i, a odrednice ili dodatne odrednice u potpolje $a, koje se upisuju kako bi se pojasnio ili ilustrirao tekst iz potpolja $i. Primjer:


150 ## $a Razvojna psihologija

680 ## $i Odrednica okuplja djela o psihološkom razvoju pojedinca od rođenja do starosti. Djela o genetičkim i ranim čimbenicima iz okoliša koji utječu na psihološki razvoj, vidi pod $a Genetička psihologija


10. Informacija o geografskoj dodatnoj odrednici. U predmetnom sustavu NSK koriste se isti oblici geografskog imena za geografske odrednice i za geografske dodatne odrednice.


11. Opće tekstualne vidi i uputnice. Za korištenje ove uputnice, vidi H 371. Upisuju se u polje 360. Za dodavanje praznog polja 360 u predložak, vidi točka 3. c. prethodno u tekstu. Tekst objašnjenja upisuje se u potpolje $i, a odrednice ili dodatne odrednice u potpolje $a na koje se tekst iz potpolja $i odnosi. Primjer:


150 ## $a Apologetika

360 ## $i dodatnu odrednicu $a Apologetska djela $i uz pojedine kršćanske denominacije, npr. $a Katolička crkva -- Apologetska djela


12. Održavanje bibliografske baze podataka. Prije izrade nove odrednice pretražuje se NSK bibliografska baza podataka kako bi se ustanovilo ima li i koliko bibliografskih zapisa koje je potrebno ažurirati vezano uz korištenje nove odrednice. Ukupni broj bibliografskih zapisa za izmjenu upisuje se u polje 952. ([broj] bib. zapisa za izmjenu). Detaljnije informacije o održavanju bibliografske baze, vidi H 165.


13. Ogledne odrednice. Kad je potrebno, u polje 952 navodi se ogledna odrednica, vidi H 202. Primjeri:


150  ##  $a Arhitektura i tehnologija

952  ##  $a Umjetnost i tehnologija


150  ##  $a Ruske bajke

952  ##  $a Hrvatske bajke


Ova informacija ostaje trajno u autoriziranom zapisu.

Bilješka: Ako ogledna odrednica nije navedena, prazno polje bit će automatski izbrisano pri pohrani zapisa.


14. Pohrana i pregledavanje novog zapisa. Autorizirana nova odrednica pohranjuje se klikom na ikonu (Save on Server and Local Drive) u radnom sučelju (GUI). Zapis se pohranjuje na server u NSK10 bazu podataka i omogućeno je njegovo pretraživanje i korištenje kao validne odrednice. Pregled zapisa u online katalogu je obavezan, a omogućen je funkcijom Ctrl+O. Mjesečno se izrađuju popisi novih oblika odrednica kao dio dokumentacije u svrhu kontrole novih, dopunjenih, izmijenjenih ili obrisanih zapisa (interni popisi NSK). Navedene popise pregledava i odobrava Uredništvo predmetnog kataloga, koje prema potrebi može mijenjati zapise.


15. Materijali potrebni za provjeru nove odrednice. Postupak predlaganja izrade novog zapisa u NSK se provodi po potrebi. Izrada i održavanje predmetnog kataloga povjerena je katalogizatorima radnog procesa sadržajne obrade i Uredništvu predmetnog kataloga. Nove odrednice izrađuju se u produkcijskoj autoriziranoj bazi podataka NSK10.

Mjesečno se izrađuju popisi novih odrednica kao dio dokumentacije u svrhu kontrole (interni popisi NSK). Navedene popise pregledava i odobrava Uredništvo predmetnog kataloga, koje prema potrebi može mijenjati zapise.


Bilješka: Uredništvo predmetnog kataloga pregledava nove odrednice.


16. Izmjena nove odrednice nakon pohrane zapisa. Katalogizatori mogu provesti izmjene u bilo kojem zapisu koji su sami izradili. Katalogizator uobičajeno ne radi značajne izmjene u zapisima drugih katalogizatora. Ako zapis ne odgovara pravilima oblikovanja, katalogizator predlaže uredništvu i autoru zapisa izmjenu.   


17. Podnošenje prijedloga za pregled nove predmetne odrednice. Ako katalogizator ima nedoumice oko nove odrednice (oblik odrednice, uputnice, izvore, oglednu odrednicu i sl.) podnosi pisani prijedlog Uredništvu za predmetni katalog i prilaže prijedlog odrednice s uputnicama i napomenama ako su potrebne i jedinicu građe za koju je izrađen prijedlog.


18. Provjera podataka u novom zapisu.


a. Općenito. Prije izrade novog zapisa katalogizator provjerava:

  • Izrada nove odrednice je potrebna, jer nema, npr. višenamjenske dodatne odrednice ili fraze s kojom bi se oblikovala složena odrednica.
  • Nova odrednica nije duplikat neke postojeće odrednice i nije izrađena u nekom drugom obliku.


b. Provjera unesenih podataka u autorizirani predmetni zapis. Prije pohrane nove odrednice u bazu podataka NSK10, katalogizator najprije provjerava podatke unesene u predložak:


  • Podatak o geografskoj podjeli u polju 667.
  • Klasifikacijsku oznaku/oznake navedenu u polju (poljima) 080.
  • Broj bibliografskih zapisa koje treba izmijeniti (naveden u polju 952).
  • Izvor koji sadrži podatke o odrednici naveden u polju (poljima) 670.
  • Obavezni online izvori koji sadrže podatke o odrednici (online publikacije Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža i hrvatska Wikipedia) navedeni u poljima 670 i 856 i drugi relevantni izvori.
  • Oblik odrednice u LCSH.
  • Inačicu odrednice na engleskom jeziku u polju 7XX.


Provjera uputnica:

  • Jesu li navedene uputnice potrebne.
  • Jesu li opće uputnice, polja 4XX, u koliziji s postojećim odrednicama ili uputnicama.
  • Jesu li unakrsne uputnice, polja 5XX, izrađene kao autorizirane odrednice.
  • Je li svaka uputnica za srodni pojam, u polju 5XX, postoji i u drugom zapisu odrednice s kojom se povezuje.
  • Jesu li uputnice za uže pojmove izrađene prema uputama H 195 i da li je u svim zapisima za uže pojmove dodan širi pojam.
  • Jesu li uključeni prijedlozi za izmjene u bibliografskoj bazi (detaljne upute o održavanju bibliografske baze, vidi H 165).


DODATAK I


redoslijed polja u autoriziranom predmetnom zapisu


Ispravan redoslijed polja u autoriziranom predmetnom zapisu:


001        [sistemski generirano]

040        [sistemski generirano]

080        [ponovljivo]

1XX

360        [ponovljivo]

4XX        [ponovljivo]

5XX        [ponovljivo]

667        [ponovljivo]

670        [ponovljivo]

675

680        [ponovljivo]

681        [ponovljivo]

7XX        [ponovljivo]

856        [ponovljivo]

952        [ponovljivo]

998        [ponovljivo]


DODATAK II


Vrijednosti u polju 008


Zadane vrijednosti u polju 008 autoriziranih predmetnih zapisa NSK. Polje 008 u nekim je predlošcima različito kodirano; s obzirom na kategoriju kojoj odrednica pripada (npr. u predlošku Osobna imena 008/10  postavljen je kôd z - Drugo, a u 008/15 postavljen je kôd a - Odgovara, s obzirom da se osobno ime izrađuje prema pravilima deskriptivne katalogizacije, a može se koristiti i kao predmetna odrednica).


Izravna ili neizravna geografska podjela (008/06)                         | : Ne kodira se

Shema transliteracije (008/07)                                                         | : Ne kodira se

Jezik kataloga (008/08)                                                                # : Nema dostupnih informacija

Vrsta zapisa (008/09)                                                                a : Usvojena odrednica

Deskriptivna kataložna pravila (008/10)                                        n : Ne primjenjuje se

Sustav predmetnih odrednica/tezaurus (008/11)                                a : Drugo

Vrsta niza  (008/12)                                                                n : Ne primjenjuje se

Numerirane ili nenumerirane nakladničke cjeline (008/13)                n : Ne primjenjuje se

Korištenje odrednice-glavna ili sporedna (008/14)                          b : Ne odgovara

Korištenje odrednice-predmet (008/15)                                        a : Odgovara

Korištenje odrednice-niz (008/16)                                                b : Ne odgovara

Vrsta dodatne predmetne odrednice (008/17)                                n : Ne primjenjuje se

Vrsta vladine agencije (008/28)                                                │: Ne kodira se

Provjera uputnice (008/29)                                                        a : Uputnica je u skladu s odrednicom

Osuvremenjivanje zapisa (008/31)                                                a : Zapis se može koristiti

Nediferencirano osobno ime (008/32)                                        n : Ne primjenjuje se

Razina usvojenosti (008/33)                                                        a : Potpuno usvojen

Izmijenjen zapis (008/38)                                                        │ : Ne kodira se

Izvor katalogizacije(008/39)                                                        # : Nacionalno bibliografsko središte